Váš problém


Váš problém

Váš problém :: DERMATREND - Laserová a estetická dermatológiaPigmentácie

Pigment melanín v ľudskom tele tvoria bunky, nazývané melanocyty. Ich aktivita je potencovaná najmä UV žiarením.
Nadmerná pigmentácia kože znamená nadbytok melanínu. Tá sa prejavuje v rôznych podobách od malých fliačikov až po rozsiahle plošné mapy, pokrývajúce podstatnú časť pokožky. Pri hyperpigmentácii produkujú kožné bunky veľké množstvo farbiva, a to buď melanínu, ktorý je hnedej farby a vzniká ako reakcia na slnečné žiarenie alebo hemoglobínu, ktorý je skôr svetlý. Žiaľ, ich odstránenie nie je zďaleka také jednoduché, ako ich vznik.

  • Pehy ( lentigo simplex)  sú typickým znakom svetlovlasých alebo červenovlasých ľudí, ktorých pokožka býva zvyčajne alabastrovo biela. Existujú však aj výnimky. Rozšírené sú na nose, tvári, v dekolte, ale tiež na rukách, či chrbáte.
  • Solárne lentigo ako reakcia na prvé jarné slnko 
  • Melazma / Chloazma, typická pre tehotenstvo, ktorá sa prejavuje dominantne na tvári. Trpí ňou až 90 % tehotných žien, spúšťačom je tiež užívanie antikoncepcie, používanie nevhodnej kozmetiky , alebo liečiv v kombinácii so slnečným žiarením
  • Pozápalová hyperpigmentácia častá po akné, pri atopickej dermatitíde, po zákrokoch ako hlboké chemické pílingy, dermabrázie, laserové ošetrenia. Našťastie je táto pigmentácia v kategórii úspešnejšie liečiteľných. 

Liečebné možnosti

Presná diagnostika je prvým predpokladom k správnemu výberu cielenej liečby.
Napriek tomu samotná liečba pigmentácií rozhodne nepatrí k tým jednoduchým. Naopak je takpovediac nevďačná najmä z hľadiska prognostiky vývoja liečeného nálezu a vyžaduje veľkú trpezlivosť zo strany lekára a od pacienta aj istú dávku sebadisciplíny .
Liečba pigmentácií vyžaduje v drvivej väčšine prípadov kombinácie viacerých liečebných foriem a metód, aby sa dosiahla ich redukcia  či čiastočná , alebo aj úplná.

Komplexnosť terapie je základom "boja" s pigmentáciami:


Prevencia

  • Dedičnosť  a UV žiarenie. Pri vrodenej dyskolorácii a dispozícii na pigmentové nepravidelnosti ťaháte za kratší koniec, ale vhodnou kozmetikou a UV ochranou sa dajú prejavy zmierňovať a udržiavať takpovediac na uzde.
  • Zápaly a UV žiarenie. U všetkých druhov zápalu na koži, treba byť veľmi opatrný z hľadiska expozície danej oblasti slnku. Ako príklady možno uviesť hojace sa akné s následkom hyperpigmentácií, postherpetické hyperpigmentácie, pigmentácie vzniknuté v čerstvých jazvách či už popáleninových, alebo po chirurgických excíziách. Pozákrokové pigmentácie (pílingy, dermabrázie, resurfacingy a pod.) pri nedodržaní odporúčaných pozákrokových postupov v ošetrovaní a prísnom zákaze slnenia a to aj nepriameho vystavovania sa slnku.
  • Hormóny a UV žiarenie. Vedeli ste, že týždeň pred menštruáciou sa odporúča vyhýbať sa kontaktu so slnkom? Predídete tak vzniku pigmentových škvŕn. Opatrná by ste tiež mali byť počas gravidity, užívania antikoncepcie a hormonálnych liekov. Zmeny na pokožke sa môžu prejaviť aj v čase menopauzy, preto nikdy nezabúdajte na kvalitný UV ochranný opaľovací prípravok, slnečné okuliare a široký klobúk. Najlepšie odolá slnku zahalená koža.
  • Lieky a UV žiarenie. Niektoré lieky sú fotosenzibilizujúce, preto je potrebné vždy čítať príbalový leták dôkladne a dodržať odporučenia v ňom uvedené.
  • Stres a nedostatok spánku a hormóny. Podľa niektorých štúdií majú stresované ženy podstatne vyššie riziko vzniku pigmentových škvŕn. Nedostatok spánku je totiž hlavným spúšťačom pigmentácie, pretože  spomaľuje cirkuláciu krvi v tele a produkuje stresové hormóny potláčajúce tvorbu melatonínu, ktorý vás prirodzene chráni pred poškodením buniek vplyvom UV žiarenia. Bol popísaný imunomodulačný, antioxidačný a iné účinky melatonínu.
  • UV žiarenie. Nakoniec nemožno vynechať najčastejšiu príčinu vzniku škvŕn na pokožke. Pokiaľ sa chcete nepekných fľakov raz a navždy zbaviť, je nevyhnutné vyhnúť sa opaľovaniu, a to tiež v soláriu. Ďalším krokom je pravidelné každodenné používanie krému s vysokým ochranným faktorom a aplikácia účinnej bieliacej kozmetiky. Lekárske zákroky majú potenciál urýchlenia zosvetľovania hyperpigmentácií.
TOP