Váš problém


Váš problém

Váš problém :: DERMATREND - Laserová a estetická dermatológiaAkné

Akné je multifaktoriálne ochorenie, u ktorého neexistuje jedna či jednoznačná príčina vzniku. Patrí medzi najčastejšie kožné ochorenia, postihujúce prevažne adolescentov. Môže však pretrvávať aj vo vyššom veku, zvlášť u žien. Čiastočnú úlohu u niektorých typov akné zohráva genetická predispozícia.

 

Patologickými procesmi pri akné sú nadprodukcia kožného mazu, porucha keratinizácie vlasového folikulu a premno­ženie Propionibacterium acnes, ktoré spoločne vedú k zápalu kože. Ochorenie varíruje od ľahkých až po veľmi závažné formy.

 

Prvými prejavmi pri vzniku akné je komedo, vznikajúce v dôsledku hyperkeratózy sprevádzané upchatím folikulárneho ústia. Postupne dochádza k hromadeniu keratínu a mazu a ku zväčšovaniu komeda, až nastane prasknutie jeho obalu smerom do vnútra kože, čo vedie k zápalovým prejavom. Vyskytujú sa dva typy komeda, otvorené tzv. „čierne komedo“ a zatvorené tzv. „biele komedo“.

 

Ťažké typy akné významne ovplyvňujú kvalitu života pacientov a zanechávajú trvalé následky vo forme jaziev a hyperpigmentácií, ktorým predchádzajú uzlovité až splývajúce zápalové ložiská s hnisaním, cysty. Adekvátna a včasná liečba dokáže zamedziť , často vyžaduje systémovú liečbu.


Faktory zhoršujúce akné sú nevhodná, komedogénna kozmetika, nedostatočná, ale niekedy aj nadmerná hygiena, mechanické faktory, nevhodné odevy tmavých farieb a z umelých materiálov, ale aj strava zvyšujúca mazotvorbu. Taktiež niektoré lieky napríklad aj vitamín B12, u žien aj hormonálny cyklus fázovo zhoršuje prejavy akné.

Liečba aktívnych prejavov akné

S masívnym rozvojom techniky prúdiacej do estetickej medicíny pribudli aj možnosti ošetrovania problematickej až aknóznej pleti a to aj v jej aktívnom, zápalovom štádiu. Proces integrácie fyzikálnej liečby je pozvoľný. 

Známejšie a tým aj častejšie využívané sú ošetrenia biostimulačným svetlom, soft lasermi a z novších techník modrým svetlom.
Rýchlejšie vstrebávanie zápalových uzlov, pomoc pri rozptýlení počínajúcich zápalových prejavov a minimalizácia neželaných trvalejších následkov ako sú poruchy pigmentácie a jaziev po akné im vytvárajú neodmysliteľné miesto v liečebnom procese.

Menej známe, a to aj v odbornej verejnosti, sú účinky a liečebné možnosti hard laserov pri aktívnom akné. Tu, okrem vyššie uvedený účinkov, pribúda aj efekt redukcie, či až úplnej likvidácie nadmerne aktívnej mazovej žľazy zodpovednej za neustále recidívy prejavov akné v tej istej lokalite.


Jazvy po akné

Pri stredne závažných až ťažkých formách akné prevažne dochádza k hojeniu atrofickými, vpadnutými jazvami, ktoré dávajú koži vzhľad nepeknej pomarančovej kôry. Zriedkavejšie nastáva jav opačný a hojenie je vo forme zhrubnutých, hypertrofických či keloidných jaziev. U jednej osoby niekedy možno nájsť kombináciu rôznych typov jaziev, odlišného rozsahu a stupňa závažnosti. Každý typ si vyžaduje odlišný terapeutický prístup. Viac viď liečba jaziev.


Kontinuálna starostlivosť o aknóznu pleť

Problematická pleť si vyžaduje zvýšenú každodennú starostlivosť  aj pravidelnú odbornú opateru, ktorú poskytujeme službami lekárskej kozmetiky.

  • lekárska kozmetická starostlivosť
  • chemické pílingy
  • liečba polarizovaným svetlom
  • fotorejuvenizácia
TOP